Интерактивни и иновативни методи на обучение
и приложението им при реализиране компетентностите на учителите
в обучението на учениците в електронна среда от разстояние
Компетентностен подход и иновации в образованието
Учители прогимназиален етап
Нека успеем заедно !
За иновациите в училище
Според Националната стратегия за въвеждане на ИКТ в образованието „трябва да се създаде” система за обучение по ИКТ и прилагането ѝ във всички изучавани предмети в училище, като това ще осигури възможност за всички ученици да „използват уверено и творчески” ИКТ за развитие на знанията и уменията си, като главна цел e „ефективно използване на съвременните информационни и мрежови технологии за повишаване качеството на образованието, обогатяване на учебното съдържание и въвеждане на иновационни образователни технологии и методи в учебния процес”
Иновативни ресурси
Google Classroom
Google Classroom е един от пакетите на Google Apps for Education. Представлява уеб базирана платформа за обучение, която значително улеснява педагозите да организират процеса на обучение бързо,
ефективно и с лекота, да комуникират със своите класове без ограничение във времето и пространството
Liveworksheets
Liveworksheets (Живи / интерактивни работни листове) позволява да трансформирате традиционните си работни листове за печат (doc, pdf, jpg...) в интерактивни онлайн упражнения, които
включват звуци, видеоклипове, предлагат всякакви интерактивни решения: упражнения с плъзгане и пускане, свързване със стрелки, множествен избор и дори говорни упражнения, които учениците трябва да правят с помощта на микрофона.
Учениците могат да правят работните листове онлайн и да изпращат своите отговори на учителя. Това е добре за учениците (мотивира ги), за учителя (пести време) и за околната среда (пести хартия).
Мисловни карти
Мисловните карти са графичен, мрежовиден метод на съхраняване, организиране и категоризиране на информация (обикновено върху хартиен носител), за който се използват ключови
или отключващи думи и образи, всеки от които „хваща” специфични спомени и предизвиква нови мисли и идеи. Мисловните карти са метод, чрез който става възможно мисленето с целия мозък (лъчисто мислене - мислене в множество посоки, започвайки от централни отключващи точки).
Kahoot!
Kahoot е безплатна учебна платформа, която се използва всеки ден от милиони хора по целия свят за откриване, създаване, провеждане и споделяне на учебни игри. С него може да се правят за много кратко
време забавни игри за учебните часове и изпитването на учениците да се превръща в игра. Kahoot може да се използва за всеки учебен предмет, всяка възраст, и с всяко устройство. Играчите дори не е необходимо да регистрират профил.
Дигитални интерактивни ресурси
-
Климатограма
-
Брояч на население
-
Google Maps
-
Активни карти
-
PenPal School
Компетентностен подход
и интерактивни методи
Компетентностният подход
Компетентностно ориентираното обучение, заложено в съвременната образователна нормативна уредба, предопределя търсенето на нови методи на преподаване и провокира идеи и предложения у всеки днешен учител как да се организира работата в клас от предметноориентирано обучение към такова, което да постига резултати, да дава умения за учене през целия живот и да предопредели успешна реализация на пазара на труда.
Смяната на фокуса в обучението от преподаване на знания към овладяване на ключови компетентности и развитието на способности да се решават проблеми извежда на преден план основните характеристики на компетентностния подход. Акцентите в образователните практики се поставят върху интегрираното междупредметно взаимодействие, практическата насоченост на обучението, ориентацията към резултати и прилагането на иновативни подходи и практики.
PBL
Проектно базираното обучение (ПБО) е иновативен метод на преподаване, който стимулира учениците да придобиват знания и умения чрез разработването на проекти, свързани с реални проблеми или изследователски въпроси.
Вместо традиционния подход, при който учениците пасивно приемат информация, ПБО ги поставя в ролята на активни участници, които трябва да проучват, планират и реализират свои собствени идеи. Този метод на обучение обогатява учебния процес с практическо приложение на новите знания, развиване на критическо и креативно мислене и работа в екип. Отвъд развиването на ключови компетентности на 21 век ПБО помага на учениците да усвоят учебния материал по-трайно и задълбочено и да свържат изучаваното в училище с реалния свят, който ги заобикаля.
Междупредметно
и инстуционално сътрудничество
Бинарният урок – това е творчество на двама учители, което прераства в творчески процес на учениците. Защо? Защото на
границата на науките е винаги интересно, защото дейностите там предизвикват висока мотивация. А това е главната цел на образованието – да увлечеш учениците, да провокираш творческо търсене и познавателна активност!
Пълноценното развитие на личността на ученика с оглед на непрекъснатото образование през целия живот налага необходимостта от рационални приемствени връзки между всички звена в образователната система. Това изисква всички съставящи го методически системи на обучение по отделните учебни предмети да отчитат принципа на приемственост.
Наталия Борисова
Старши учител по история и цивилизации,
natalia.ru.borisova@edu.mon.bg
borisova.nataliya.nb@gmail.com